July 19, 2019 Results


July 19, 2019 Results

LATROBE SPEEDWAY SNB PROMOTIONS               Page 1 of 20  
FRIDAY NIGHT LIGHTS 4 7/19/2019                  
07/19/2019                  
Race Results       Race: 1     Printed: 12:42 am  
Quad B                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 9 HON 060908 Matthew Osterwise Eighty Four, PA 1 1   25
2 98 YAM 123097 Jeremy Krumanacker Connellsville, PA 2 2   22
DNF 24 YAM 123225 Tifani Mcelhose Pittsburgh, PA 3 DNF    
Quad C                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 222 YAM 062912 Skylar Park Home, PA 1 1   25
2 340 HON 060243 Jesse Cornish Connellsville, PA 5 2   22
3 405 YAM 071902 Eric Miller Dilliner, PA 4 3   20
4 728 YAM 061705 Garrett Goulding Mt Pleasant, PA DNF 4   18
5 412 PLA 062903 Vincent Leone Latrobe, PA 8 5   16
6 987 YAM 051516 Travis Blanish Rillton, PA 6 6   15
7 485 HON 051114 Zac Lisbon Latrobe, PA 7 7   14
8 17 YAM 090706 Tyler Bevan Donora, PA 2 8   13
DNS 13 YAM 123081 Robert M. Kern Ruffsdale, PA 3 DNS    
Race Results       Race: 2     Printed: 12:42 am  
Vet A 30+                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 94 HON 072116 Roy Povlik Greensburg, PA 1 1   25
Super Senior 50+                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 372 HON 072115 Jimmy Stokes West Newton, PA 3 1   25
2 921 KAW 082604 Eric Bisko   1 2   22
3 726 YAM 123030 Curtis Valdiserri White Oak, PA 2 3   20
Race Results       Race: 3     Printed: 12:42 am  
Open C                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 25 KAW 051204 Chris Quenzler Hannastown, PA 1 1   25
2 20 KAW 060914 Ethan Darazio Latrobe, PA 2 2   22
3 46 KAW 051501 Tim Kinsey New Florence, PA 4 3   20
4 558 SUZ 051202 Chad Sheffler New Alexandria, PA 5 4   18
DNS 07 HON 060806 Jake Ferry New Alexandria, PA 3 DNS    
Race Results       Race: 4     Printed: 12:42 am  
50cc Stock Quad                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 18 PLA 051727 Easton Kardos Alverton, PA 2 1   25
2 56 PLA 090701 Alexis Connors Acme, PA 1 2   22
3 55 SUZ 051715 Colton Frayvolt Ligonier, PA 4 3   20
4 13 YAM 071201 Brantley Young Mt Pleasant, PA 5 4   18
5 209 ETN 060706 Madison Dains New Geneva, PA 3 5   16
6 53 SUZ 090709 Avril Churley Latrobe, PA 6 6   15
7 22 SUZ 051724 Ryder Demase Greensburg, PA 7 7   14
Race Results       Race: 5     Printed: 12:42 am  
65cc JR Mini (7-11)                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 142 KTM 123215 Colton Wettgen Acme, PA 1 1   25
2 106 YAM 060919 Owen Fisher Farmington, PA 2 2   22
3 712 KTM 081806 Rylan Jeffreys Markleysburg, PA 4 3   20
4 247 KAW 081809 Isaiah Novak Newell, PA 3 4   18
5 112 KTM 063014 Aubrie Merschat Markleysburg, PA 7 5   16
6 22 KAW 060804 Will Lamey Greensburg, PA 6 6   15
7 588 KTM 060810 Brody Hison Scottdale, PA 8 7   14
8 592 KAW 082609 Mason Connors Acme, PA 5 8   13
85cc Jr Mini (9-13)                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 51 KTM 082608 Zander Connors Acme, PA 1 1   25
2 42 KTM 121122 Blake Gornick Cheswick, PA 2 2   22
Race Results       Race: 6     Printed: 12:42 am  
50cc3 (4-8)                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 1 KTM 071904 Hunter Mitchell Apollo, PA 1 1   25
50cc 4 (4-8)                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 1 HON 071214 Mason Smith Greensburg, PA 1 1   25
Race Results       Race: 7     Printed: 12:42 am  
50cc Production                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 426 DRR 060719 Dylan Ritenour Ruffsdale, PA 1 1   25
2 724 DRR 051725 Tripp Preisach Smithton, PA 2 2   22
3 16 DRR 060903 Amaya Churley Latrobe, PA 3 3   20
70 Production                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 66 DRR 062901 Tommy Luffey Adrian, PA 1 1   25
2 709 Unk 071901 Mattisyn Clemmer Connellsville, PA 2 2   22
Race Results       Race: 8     Printed: 12:42 am  
Quad D                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 728 YAM 071209 Brandon Brown Greensburg, PA 1 1   25
College Boy Quad                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 222 YAM 062912 Skylar Park Home, PA 1 1   25
Race Results       Race: 9     Printed: 12:42 am  
Open A                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 800 SUZ 123166 William M. Boot Latrobe, PA DNF 1   25
2 220 SUZ 123142 Colt Shannon Blairsville, PA 1 2   22
3 94 HON 072116 Roy Povlik Greensburg, PA DNF 3   20
Open B                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 828 KAW 123051 James Groh Latrobe, PA 1 1   25
2 588 KTM 060811 David Hison Scottdale, PA 2 2   22
Race Results       Race: 10     Printed: 12:42 am  
50 open                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 699 KTM 082609 Mason Connors Acme, PA 1 1   25
2 268 HUS 060918 Wade Merschat Markleysburg, PA 4 2   22
3 241 KTM 060217 Brayden Wettgen Acme, PA 2 3   20
4 44 COB 072201 Jayce Eicher White, PA 3 4   18
5 304 COB 051108 Spencer Speece Wheeling, WV 5 5   16
6 316 KTM 051708 Nathan Campbell Bradenville, PA 6 6   15
7 85 HON 071214 Mason Smith Greensburg, PA 7 7   14
8 38 YAM 071905 Izaak Mosko Greensburg, PA 8 8   13
Race Results       Race: 11     Printed: 12:42 am  
Open D                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 32 KAW 082404 Dawson Speedy Greensburg, PA 2 1   25
3 07 HON 071205 Brett Ferry New Alexandrai, PA 4 3   20
4 008 YAM 052513 Hunter Sarsfield Mt Pleasant, PA 5 4   18
5 197 YAM 060701 Derrick Bowman Aultman, PA 6 5   16
7 36 HUS 052402 David New Portage, PA 7 7   14
8 063 YAM 051220 Alexander Smeltz Jr   8 8   13
DSQ 20 YAM 060713 Lucas Mowery Clarksburg, PA 1 DSQ    
DSQ 618 SUZ 072702 Levi Bruner Lucerne Mines, PA 3 DSQ    
Bomber                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 58 KAW 051102 Andrew Kinsey Blairsville, PA 2 1   25
2 101 KAW 051509 Bryer Wettgen Connellsvile, PA 3 2   22
3 666 HON 051214 Dalton Jewell New Derry, PA 1 3   20
Pre 1995 Bomber 16+                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 372 HON 072115 Jimmy Stokes West Newton, PA 1 1   25
2 71 HON 123038 Jim Stanley Dawson, PA 2 2   22
3 889 KAW 082604 Eric Bisko   3 3   20
Race Results       Race: 12     Printed: 12:42 am  
85cc 9-11                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 142 HUS 123215 Colton Wettgen Acme, PA 1 1   25
2 610 SUZ 123056 Nathan Crowe Latrobe, PA 2 2   22
85cc 12-13                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 083 SUZ 052528 Brennen Smeltz Mt Pleasant, PA 1 1   25
2 080 SUZ 052527 Chase Smeltz Mt Pleasant, PA 3 2   22
3 51 KTM 082608 Zander Connors Acme, PA 2 3   20
4 42 KTM 121122 Blake Gornick Cheswick, PA 4 4   18
Race Results       Race: 13     Printed: 12:42 am  
250B                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 111 YAM 051721 Jonathan Mckenzie Latrobe, PA 1 1   25
2 841 SUZ 123101 Andrew Barnhart Bovard, PA 2 2   22
3 89 HON 123175 Brandon Krumanacker   3 3   20
250C                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 964 HON 081903 Hunter Jarrett Smithfield, PA 2 1   25
2 7 YAM 071306 Bradley Carr New Alexandria, PA 3 2   22
3 26 YAM 052403 Tj Squib Derry, PA 5 3   20
4 133 YAM 052505 Dalton Lute Latrobe, PA 6 4   18
5 94 HON 123235 Billy Hoffman Fayette City, PA 7 5   16
6 51 YAM 072705 Colt Rubrecht Export, PA 1 6   15
7 666 HON 051214 Dalton Jewell New Derry, PA 8 7   14
8 169 HON 051113 Jack Barfield Northhuntingdon, PA 4 8   13
9 924 SUZ 051112 Nicholas Balochko Irwin, PA 9 9   12
DNS 12 KAW 062920 Cody Martin Venatia, PA 10 DNS    
Race Results       Race: 14     Printed: 12:42 am  
Senior Intermediate                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 444 YAM 052501 Rick A. Etling Connellsville, PA 1 1   25
2 588 KTM 060811 David Hison Scottdale, PA 2 2   22
Senior Novice                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 726 YAM 123030 Curtis Valdiserri White Oak, PA 1 1   25
Vet C 30+                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 25 KAW 051204 Chris Quenzler Hannastown, PA 1 1   25
2 58 KAW 051102 Andrew Kinsey Blairsville, PA 3 2   22
3 46 KAW 051501 Tim Kinsey New Florence, PA 2 3   20
DNS 15 YAM 071903 Mike Sirocca Gibsonia, PA DNF DNS    
Race Results       Race: 15     Printed: 12:42 am  
90 CVT (Belt)                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 66 DRR 062901 Tommy Luffey Adrian, PA 1 1   25
2 812 DRR 123029 Angela Valdiserri White Oak, PA 2 2   22
3 565 PLA 051730 Chase Rearic Leechburg, PA 3 3   20
Youth Mod 1 (8-12)                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 189 HON 051517 Riley Grimm Rillton, PA 1 1   25
Race Results       Race: 16     Printed: 12:42 am  
Collegeboy (14-24)                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 841 SUZ 123101 Andrew Barnhart Bovard, PA 2 1   25
2 964 HON 081903 Hunter Jarrett Smithfield, PA 3 2   22
3 220 SUZ 123142 Colt Shannon Blairsville, PA 1 3   20
Plus 25                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 828 KAW 123051 James Groh Latrobe, PA 2 1   25
2 714 KAW 061815 Jim Churley Latrobe, PA 3 2   22
3 512 HON 123226 Tyler Hill Latrobe, PA 4 3   20
DNS 800 SUZ 123166 William M. Boot Latrobe, PA 1 DNS    
2 Stroke                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 247 KTM 123011 Chad Day Belle Vernon, PA 1 1   25
2 385 KTM 123052 Brett Lancaster White, PA 2 2   22
3 141 KTM 123053 Michael Lancaster White, PA DNF 3   20
Race Results       Race: 17     Printed: 12:42 am  
50cc2 (7-8)                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 268 HUS 060918 Wade Merschat Markleysburg, PA 3 1   25
2 44 COB 072201 Jayce Eicher White, PA 2 2   22
3 241 KTM 060217 Brayden Wettgen Acme, PA 1 3   20
4 304 COB 051108 Spencer Speece Wheeling, WV 4 4   18
5 98 KTM 060820 Dominic Mazzaferro Blairsville, PA 5 5   16
6 715 COB 051110 Bentley Connors Acme, PA 6 6   15
7 316 KTM 051708 Nathan Campbell Bradenville, PA 7 7   14
DNS 38 YAM 071905 Izaak Mosko Greensburg, PA 8 DNS    
Race Results       Race: 18     Printed: 12:42 am  
QUAD VET C                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 340 HON 060243 Jesse Cornish Connellsville, PA 1 1   25
2 987 YAM 051516 Travis Blanish Rillton, PA 2 2   22
DNS 599 KAW 060716 Todd Rearic Lechburg, PA DNF DNS    
Race Results       Race: 19     Printed: 12:42 am  
Schoolboy 14-16                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 26 YAM 052403 Tj Squib Derry, PA 1 1   25
2 247 KTM 123011 Chad Day Belle Vernon, PA 2 2   22
3 722 YAM 062907 Noah Striner Connellsville, PA 3 3   20
4 385 KTM 123052 Brett Lancaster White, PA 5 4   18
DNS 141 KTM 123053 Michael Lancaster White, PA 4 DNS    
4 Stroke                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 220 SUZ 123142 Colt Shannon Blairsville, PA 1 1   25
2 512 HON 123226 Tyler Hill Latrobe, PA 2 2   22
3 924 SUZ 051112 Nicholas Balochko Irwin, PA 5 3   20
4 169 HON 051113 Jack Barfield Northhuntingdon, PA 6 4   18
5 94 HON 123235 Billy Hoffman Fayette City, PA 3 5   16
DNS 618 SUZ 072702 Levi Bruner Lucerne Mines, PA 4 DNS    
DNS 20 YAM 060713 Lucas Mowery Clarksburg, PA 7 DNS    
Race Results       Race: 20     Printed: 12:42 am  
65cc 7-9                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 106 YAM 060919 Owen Fisher Farmington, PA 3 1   25
2 592 KAW 082609 Mason Connors Acme, PA 4 2   22
3 44 KTM 072201 Jayce Eicher White, PA 2 3   20
4 112 KTM 063014 Aubrie Merschat Markleysburg, PA 1 4   18
5 588 KTM 060810 Brody Hison Scottdale, PA 5 5   16
6 828 KTM 061811 Mason Groh Hostetter, PA 6 6   15
DNS 222 SUZ 051611 Luke Gulis Mt Pleasant, PA DSQ DNS    
65cc 10-11                  
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 142 KTM 123215 Colton Wettgen Acme, PA 1 1   25
2 712 KTM 081806 Rylan Jeffreys Markleysburg, PA 2 2   22
3 247 KAW 081809 Isaiah Novak Newell, PA 4 3   20
4 45 YAM 051210 Stephen Predajna Mt Pleasant, PA 5 4   18
5 22 KAW 060804 Will Lamey Greensburg, PA 3 5   16
  This report created using TRACKSIDE – Software for Race Promoters www.tracksidesoftware.com